kf_vitia_2KF “Vitia”, me 69 pikë të tubuara, është bërë kampion i Ligës së Dytë Grupi B të Kosovës në futboll dhe ka siguruar inkuadrimin në Ligën e Parë të Kosovës. Në javën e fundit të kampionatit, të dielën, ka fituar 3 pikë me rezultat zyrtar 3:0, pasi skuadra e “Bashkimit” të Gjilanit nuk u paraqit fare në fushë. Nga 26 ndeshje “Vitia”, ka fituar 23, kurse tri herë ka pësuar humbje.

 

ryetari i klubit, Sami Ibishi, ka thënë për media se ky është sukses i madh i djelmoshave vitias por edhe i të gjithëve që konstribuan. “Ky rezultat është meritë e lojtarëve dhe të gjithë atyre që nuk kursyen asgjë për ta mbështetur ekipin e Vitisë drejt titullit të kampionit|, ka thënë Ibishi.
Edhe kryetrajneri Ekrem Qerimi shprehet i lumtur me këtë sukses, duke thënë se angazhimi i madh është shpaguar. “Puna e palodhshme e lojtarëve në fushë, disiplina dhe dëshira e madhe në çdo lojë për fitore, bëri që skuadra  e jonë të arrijë këtë rezultat të shkëlqyeshëm”, ka thënë  Qerimi.
KF “Vitia”, gjatë gjithë kampionatit ka pasur dy sukadra rivale të forta, “Hajvalinë” dhe “Hajvalinë 1947”, të cilat në fund i la pas vetëm ne një pikë, përkatësisht dy pikë  epërsi.
Klubi vitias i themeluar sivjet është mbështetur financiarisht nga institucionet komunale dhe bizneset vitiase, kurse organizata zvicerane “Intercooperation”, ka ndihmuar në meremtimin e stadiumit.  /fshatismire.com/

Leave A Reply