Nëse dëshironi të zgjedhni markën më  të mirë  të kozmetikës në botë, e cila pas vetes ka traditë, garanci dhe kualitet, atëherë kthehuni  nga fabrika më e mirë në botë- kosherja e bletëve.   Mjalti përveq që është një ushqim i mirë  me aftësi edhe shëruese, mund të përdoret suksesshëm edhe për  ndryshimin e  pamjes së fytyrës.

 

Mjalti është përmbledhje e fruktozës, glukozës, maltozës, proteinave, aminoacideve, vitaminave dhe mineraleve,  të mbledhura nga bletët. Merrni  të gjitha këto në një vend, pra në mjalt dhe përzieni me  disa përgatitje tjera të ëmbla.

 

Përgatitja e parë:

 

Përzieni 1 lugë mjalt, 2 lugë  badem të bluar, 1 gjysmë luge sok limoni. Fërkojeni lehtë nëpër  fytyrë dhe pastaj shpërlajeni fytyrën me ujë të vakët.  

 

Tonik për fytyrë:

 

Përzieni në përzierës 1 lugë mjalt dhe një mollë të grirë. Këtë përmbajtje vendoseni në fytyrë, lëreni 15 minuta. Lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.  

 

Maska

 

Përzieni 2 lugë mjalt dhe 2 lugë qumësht dhe këtë përmbajtje  vendoseni në fytyrë dhe qafë. Lëreni të veprojë 10 minuta dhe shpërlajeni me ujë të vakët.

 

Losion për fytyrë

 

Përzieni 1 lugë mjalt, 1 lugë vaj të bimëve dhe 1/4 e lugës me sok limoni. Fërkojeni në duar, bërryla,  thembra dhe gjithkah ku lëkura është e thatë. Lëreni 10 minuta dhe shpërlajeni me ujë të vakët.

 

Regjenerues për flokë:

 

Përzieni 1 gjysmë luge mjalt dhe 1/4  e lugës me vaj ulliri. Vendoseni në flokë dhe pastaj vendosni  kapelën në kokë për 30 minuta. Lajini flokët dhe  thajini.

 

Përgatitje për shkëlqim më të mirë të flokëve

 

Në 4 lugë të ujë të ngrohtë qitni një lugë mjaltë. Femrat me flokë të shkëlqyer  mund të shtrydhin  edhe pak limon. Pas larjes,   këtë përmbajtje shpërndajeni nëpër flokë. Pastaj terni  flokët.

 

Këto pra janë përmbajtjet që mund t`i përgatitni nga mjalti dhe materje tjera, të cilat  do t`ju shërbejnë për zbukurimin e fytyrës, pjesëve tjera të trupit dhe flokëve. 

 

Leave A Reply