ICE_CREAMQindra tė rinj smiras kanė pasur rastin sot tė dėgjojnė mesazhe kundėr migrimit ilegal nė vendet e ndryshme tė Evropės. “Ardhmėria jonė ėshtė kėtu. Ardhmėria jemi ne” dhe “Migrimi ilegal nuk ėshtė zgjidhje”,ishin moto tė njė koncerti qė u mbajt nė Smirė, nėn organizimin eOrganizatės Ndėrkombėtare pėr Migrim-IOM.

 

Zyrtari i Zyrės pėr Integrime Evropiane nė Viti, Florim Ibrahimi, tha pėrportalin tonė se nė kėtė fushatė janė pėrfshirė disa vendbanime mė tėmėdha tė komunės si: Vitia, Smira, Skifteraj dhe Pozherani.  “Ne po embėshtesim IOM-in pėr organizimin e kėtyre koncerteve. Po ju sigurojmėlokacionet ku do tė performojnė artistėt dhe po ju  shpėrndajmė ftesat.Natyrisht po i shoqėrojmė gjatė gjithė kohės sa janė nė komunėn tonė.ėshtė njė ide e mirė qė njerėzve t`ju bėhet me dije se ka edhe rrugė tjerapėr tė migruar. Nuk kanė nevojė tė japin mijėra euro dhe tė pėrfunojnė nėburgje ose nė vende tė pasigurta”,thotė  Ibrahimi.
Konsultanti i projektit PRMD, Rexhep Krasniqi, tha se aktivitete tė tillajanė mbajtur dhe do tė mbahen edhe nė komuna tjera tė Kosovės. “Kjoėshtė njė fushatė vetėdijėsuese pėr rreziqet dhe dėmet qė shkaktohen ngamigrimi ilegal. Ka pjesėmarrje tė tė rinjve mirėpo, i kishim ftuarqė kėto aktivitete  tė jenė sa mė masive nė mėnyrė qė informacionet tėshpėrndahen sa mė shumė. Kemi menduar qė pėrmes kėngės tėjapim edhe mesazhe se lumturia mund tė gjendet kudo qė je, pra edhenėkėtu. Ka rrugė tė tjera si mund tė shkohet jashtė, por jo dukepaguar mijėra euro nė tė zezėn”, tha Krasniqi.

 

Tė pranishmit qė kėndonin bashkė me artistėt nga grupet “Ice Cream” dhe”Gipsy Groove”, ishin tė kėnaqur me kėtė aktivitet nė Smirė.”Shumė mirė po kalojmė. Po kėndojmė po dėgjojmė muzikė tė mirė dhe poshoqėrohemi. Sigurisht po mėsojmė nė lidhje me pasojat emigrimit ilegal”, thoshte Yllka.  Tė tjerėt pyesnin se kur kėta artistė dotė vijnė prapė nė Smirė.

Fushatės iu bashkua edhe moderatori i njohur i  radio-emisionit “Metropol”, Berat Miftari, i cili poashtu u bėri thirrje tė rinjve qė ta duan vendin dhe tė krijojnė ardhmėrinė e tyre kėtu.

Nė disa fletėpalosje qė u shpėrndaheshin tė pranishmėve jepeshin informatase si mund tė migrohet nė rrugė legale dhe cilat janėpėrparėsitė e tij. Njėkohėsisht tėrhiqej vėrejtja se nė rast tė migrimitilegal, tė rinjtė tanė mund tė pėrfundojnė si viktima tė trafikimit, tėjenė tė diskriminuar dhe tė jenė tė eksploatuar, kurse nuk do tė kenėēasje nė edukim, nė punė dhe nė qėndrim tė pėrhershėm.
Koncerte tė tilla Live do tė shfaqen edhe nė lokalitete tjera, kurse i gjithė projekti do tė pėrfundojė kah mesi i qershorit, nė Gjilan me njė koncert tė madh me yje tė muzikės kosovare.  Mė shumė informata dhe fotografi e video-incizime nga kjo fushatė mund tė shihen nė facebook.com/prmdoutreach

Leave A Reply