Fshati Smirë

Mjeshtri smiras i shartimit

ramiziRamiz (Xhevat) Ramadani nga fshati Smirë është adhurues i flaktë i natyrës. Ai sidomos i ka shumë merak  pemët. Këtë pasion e ka zhvilluar që nga fëmijëria, qe gati 25 vjet. Dhe tashti është bërë mjeshtër i kësaj pune.

"Dajallarët e mi në Debellde kanë qenë merakli të mëdhenjë të pemëve. Tek ta kam filluar të bëhem merak edhe unë. I punoja me ta pemët, i shartonim, i krasitnim dhe kështu fillova edhe unë të merrem me këtë punë. Por, kam mësuar  edhe nga  Biologjia nga shkolla fillore, si bëhet shartimi i pemëve. Mandej jam mmë vonë, jam mësuar më mirë se dajallarët e mi", thotë Ramizi.

Ai, në pronën e tij, pranë kroit të fshatit, nuk ka lloj të pemëve që nuk e ka. "Kam  rrush, pjeshka, dardha, molla, thana, lajthia, arra, malina,manaferra, mushmulla, ftonj, man, qershia, vishnje, etj. Nuk kam ndonjë pemë që e dalloj. I dua krejt llojet. I kam diku rreth 400 trupa. Gjysma prej tyre janë të egra, i kam marrë në mal, pastaj i kam shartuar vet, kurse gjysmën tjetër i kam blerë. Këtë punë e njoh mirë dhe e kam merak. Bile ka raste kur në një trup i shartoj edhe deri 15 lloje përkatëse. Kam merak t`i kombinoj. Psh. në një mollë, i shartoj 5-6 lloje të mollave, të cilat i marr nëpër njerëz në fshat, kush ka pemë të mira", tregon Ramizi.

Por, Ramizi, nuk kujdeset vetëm për pemët e veta. Ai punon edhe tek njerëzit e tjerë që kanë pemë.  "Për çdo vit nga tre muaj jam i zënë, duke krasitur dhe duke shartuar pemë, natyrisht me pagesë. Më thërrasin edhe në Smirë, por edhe në fshatra tjera që kanë plantacione. Më ka  ndodhur të më thërrasin edhe ekspertë të bujqësisë për këtë", tregon ai.

ramiz_RamadaniDitën kur e vizituam ishte duke pastruar barin në parcelën ku ka të mbjellura edhe mbi 3000 rrënjë dredhëza.
"Qe katër vite i kam mbjellë. Vendi ka qenë i papërshtatshëm, por unë kam punuar gati tre muaj derisa e kam bërë gati. I kam marrë nëpër disa vende: në Debelldeh, Goshicë, Vërban, Viti, në Ferizaj etj. Ka disa lloje. Dua t`i provoj cilat janë më të suksesshme. I kam mbjellë vetëm për qef, për fëmijët tanë, të lagjes, por edhe të miqve dhe dashamirëve. Planifikoj që të shtoj edhe nja 2000 rrënjë dredhëza. Deri tani kanë qenë mirë. 

Sidomos kanë pasur shumë në vitin e dytë. Bëhen të shijshme dhe të mëdha. Nuk më janë dëmtuar nga sëmundjet apo brejtësit. Unë nuk  përdori  pesticide, janë krejt natyrale, as pleh mineral nuk përdori, vetëm pleh natyral ", thotë ai.

Ramizi  e ka ëndërr të krijojë një plantacion të madh, disahektarësh me pemë, por thotë se aktualisht nuk ka mundësi, sepse për këtë duhen shumë mjete financiare.  Sido që të jetë, ai pa pemë nuk mund ta paramendojë jetën, vazhdon pasionin e zjarrtë-t`i "ledhatojë" pemët.

 

Comments 

 
#11 ahmet 2013-04-10 15:28
URIME ZTRI RAMIZ... U LUTEM NA TREGONIA BEHET SHARTIMI I VISHNES NE QERSHI DHE I RUSHIT NE RUSH...ME NDERIME :AHMETI
 
 
#10 kejs buzi 2012-05-11 13:20
ore ti ramiz ramadani bravo te qofte. po na thuaj pak c'eshte shartimi i nje bime?
 
 
#9 KujtimI 2012-04-04 21:33
TUNG JU PERGEZOJ PER PUNEN TUAJ TE SHKELQYER
jam fillestar ne shartimin e pemëve ju lutem ne qoft se keni mundesi te publikoni shembuj me foto dhe video per mënyren e shartimit te pemëve flm per mirkuptim me respekt KUJTIMI
 
 
#8 Neziri 2012-03-29 08:23
Pergezime.Jam adhurues i shartimeve .Shartoj por ne menyre te vjeter si baballaret tane.E lyej me balte pemen e shartuar dhe e mbeshtjell me najllon dhe lecke.Me intereson te dij a ka material per lyerje dhe mbeshtjellje ne shitje si quhet dhe ku mund ta bleje.
 
 
#7 arton 2012-03-26 18:02
ju lutem me tregoni a behet shartimi i pemeve me sytha edhe ne cilen kohe behet
 
 
#6 Zeka 2011-09-26 11:53
Bravo Ramiz
 
 
#5 Bekim Gjermani 2011-07-01 16:41
Pershendetje per te gjith smiralit .Me Ramizin kem be mjaft muhabete por e di se esht edhe mjeshter i bicikletave , se e kam pas drejtu nje her nje bandash te bicikles te Ramizi para 25 viteve .Shum mire qe kemi kesi mjeshter e nuk kemi nevoj me shku me larg ju uroj veq pun te bar Pershendetje nga Bekimi Gjermani......
 
 
#4 samet salihu 2011-06-17 20:46
PERSHEDETJET E SINQERTA NGA PARISI SHOKU RAMIZ PERSHENDETJE EDHE PER STAFIN E WEB FAQES SI DHE GJITH SMIRASIT
 
 
#3 sadiku 2011-06-11 20:57
tung julipemi me tregoni si bahet shortimi i pemve dhe ne cilen koh ju faliminderit nga sadiku
 
 
#2 Arben Gabrrica 2011-06-06 16:36
Pershendetje une thame ramize nje pune qe e bane e bane shume precize dhe nes thote e punoje kete pune me te verte e pune dhe kane gen gjithe marke pore sa e baj une mende ani ramize dreza paska katuni me hanger me mujte me ba donje dransporte me shba se kete nuke po jane drezate e mira kalone
 
 
#1 Sabri Dika 2011-06-05 18:50
Pèrshèndetje.Jemi rritur me Ramiz Ramadanin e kam kojshi te par,esht kojshi i mirè punen eka merak dhe punon pa prites,Mua sdisa her mika shortuar pemet dhe kanpas fryt te mir ishkon per dore.Ramizi esht gjithèher i pari ne aksione te fshatit vullnetar e sidomos gjat sezonit te dimrit ka pastruar rruget ne fshat.Ramizi jo veq kjo veprimtari por edhe shum te tjera pun i shkojn per dore.Pas lufte aksionin e par ekemi marr sbashku me Ramizin e shum shok te tjer per rregullimin e KRONIT ku sot furnizohen me uj te pishum 80 familje.Ramiz te uroj shendet dhe pun te mbar vetem vazhdo e ndoshta njèdit dota realizojsh andrren qetakesh nje platacion tè madhè me gjitha llojet e pemve.
 

Add comment

Komentet që përmbajnë fyerje, si edhe çdo lloj jotolerance, nuk do të publikohen.
Ju faleminderit për mirëkuptim.

Security code
Refresh

Video

Marketing

  • Marketing

Lajme nga VitiaInfo.com

Thënia e ditës

Tri gjëra nuk mund të kthehen mbrapsht: Fjala e thënë, shigjeta e lëshuar dhe e kaluara. /Thënje angleze/

Dërgo info

dergoinfo

Anketë

Sa jeni të kenaqur me nivelin e mësimdhënësve në shkollën e Smirës?
 

Ndihmo fshatin Smirë

ndihmo

autobusiMonday Tuesday Wednesday